‍ ‍این متن را که یه زیدی برام فرستاده بدون تحقیق در صحت و سقمش و بدون دستکاری براتون کپی کرده ام. اگه تکراریه ببخشین... 
 
 
@pahlavii
 
متولد اردبیل بود. به نیروی هوایی شاهنشاهی ایران پیوست و برای دوره های ارشد جنگنده F-4 به آمریکا اعزام شد.
 
در سال ۱۳۵۱ با خانم مرین نامیور، که دختر یکی از خانوادهای سرشناس سناتورهای آمریکایی بود ازدواج کرد. در روز نیروی هوایی آمریکا، در حضور زبده ترین خلبانان جهان در نیویورک، داوطلبانه جهت حضور در خطرناکترین مانور هوایی جهان، با نام چهارراه مرگ، به نمایندگی از ایران اعلام آمادگی کرد. برج مراقبت به دلیل جوانی او، خطرناک بودن این عملیات را اعلام نمود اما تجربه و دانش وی در سطوح مختلف آموزشی در آمریکا موفق بودن عملیات را در حضور نمایندگان مختلف دنیا تضمین می‌نمود. پس از اجرای موفقیت آمیز عملیات، تماشاگران به احترام او از جای خود بلند می شوند و این خلبان ورزیده را به شدت تشویقش می کنند و در پاسخ آنهایی که می‌پرسیدند این "مرد کیست"؟ همه می‌گفتند: خلبان غفور جدی اردبیلی، نماینده نیروی هوایی شاهنشاهی ایران!!
 
غفور جدی بعد از انقلاب ویرانگر اسلامی، به علت داشتن همسر آمریکایی از پایگاه هوایی بوشهر و نیروی هوایی ایران اخراج شد. در روز سوم حمله تازیان به ایران، خود را به درب پایگاه رساند. او را به درون پایگاه راه ندادند. فریاد زد:"من با پول و سرمایه این آب و خاک خلبان شده ام، اکنون به من نیاز است، همسر و خانواده ام را گرو یک F-4 میگذارم." با او موافقت کردند و چندی بعد، پس از شکار چندین هواپیمای عراقی، در یک عملیات برون مرزی در خاک عراق به آسمانها پر کشید و جاودانه شد.
 
زمانی که در آمریکا دوره خلبانی را می گذراند، در پاسخ به یکی از استادانش که از او خواست شهروندی آمریکا را بپذیرد و در نیروی هوایی امریکا خدمت کند، پاسخ داده بود: "دوست دارم کفن ام پرچم ایران باشد..."
 
آنان به تاریخ پیوستند... یاد و نامشان گرامی باد...
 
"ما نسلی پرورش دادیم که انقلاب کرد، جنگید و از میهن دفاع کرد،
شما از جوانان نسل خودتان چه ساختید؟؟" شهبانوی ایران، فرح پهلوی، خطاب به سران رژیم اشغالگر ایران 
 
@pahlavii